Po krytyce RCL UOKiK wprowadza duże zmiany w projekcie zmian ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Dopiero co pisaliśmy o tym, jak Rządowe Centrum Legislacji bardzo krytycznie odniosło się do szeregu zmian proponowanych przez UOKiK w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Przypomnijmy, że zarzuty był ciężkiej wagi – dotyczyły między innymi ryzyka naruszenia dyrektywy w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich oraz samej Konstytucji RP. W niniejszym wpisie omówimy najważniejsze zarzuty ze strony RCL.

W odpowiedzi na powyższe zarzuty, a także inne, które zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych Prezes UOKiK dokonał zmian w swoim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Poniżej wskażemy najważniejsze z nich.

UOKiK wprowadza zmiany

Wśród najistotniejszych zmian wprowadzonych przez Prezesa UOKiK należy wskazać:

 1. rezygnacja z możliwości zobowiązania przez Prezesa UOKiK przedsiębiorcy stosującego klauzule niedozwolone do zwrotu korzyści uzyskanych w związku z ich stosowanie,
 2. rezygnacja z wnioskowego trybu prowadzenia postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone postanowienie umowne na rzecz zawiadomienia dotyczącego podejrzenia naruszenia zakazu stosowania klauzul niedozwolonych – co istotne takie zawiadomienie będzie mógł złożyć także konsument, rzecznik konsumentów oraz organizacje konsumenckie,
 3. wprowadzenie przyśpieszonego trybu rozpatrywania odwołań od decyzji tymczasowych (2 miesiące),
 4. wprowadzenie wymogu uzyskania zgody sądu na podjęcie przez UOKiK czynności zmierzających do zakupu towaru (tzw. tajemniczy klient) oraz na utrwalenie tych czynności przy pomocy urządzeń rejestrujących obraz lub dźwięk bez informowania o tym kontrolowanego.

Z pełną treścią nowego projektu można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji tutaj.

Podsumowanie

Jak widać szereg pierwotnych propozycji UOKiK uległo zmianie bądź zostało wyeliminowanych. Obecnie projekt ustawy zapewnia zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom większą ochronę – konsument będzie mógł złożyć zawiadomienie w sprawie stosowania klauzul niedozwolonych, natomiast przedsiębiorca będzie lepiej chroniony przed działaniami podejmowanymi przez UOKiK, które będą podlegały większej kontroli ze strony sądu. Zmiany te należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Pamiętajmy jednak, że jest to na razie propozycja zmian i nie trafiła ona jeszcze pod obrady Sejmu.

Tagged under:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewnij sobie bezpieczeństwo. Zobacz jak działamy

1
>
Wypełnij formularz bezpłatnej wyceny

Wyjaśnij nam dokładnie czego potrzebujesz wypełniając formularz. Jeżeli będziemy potrzebowali dodatkowych informacji, dopytamy Cię o nie. Wycena jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

2
>
Zapoznamy się ze sprawą i przygotujemy wycenę

Nasi prawnicy zapoznają się z Twoją sprawą i przygotują dla Ciebie bezpłatnie wycenę. Otrzymasz ją maksymalnie w 3 godziny (w dni robocze), chyba że sprawa będzie wymagała dodatkowych konsultacji.

3
>
Akceptacja warunków współpracy

Jeżeli otrzymana wycena odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozpoczęli współpracę. Wystarczy Twoja akceptacja. To Ty podejmujesz decyzję.

4
Nasi prawnicy
rozpoczynają pracę

Po zaakceptowaniu przedstawionych warunków, nasi prawnicy rozpoczynają pracę nad Twoim zleceniem. O postępach prac będziesz informowany na bieżąco.

  Chronimy Twoją prywatność. Twój adres email posłuży tylko do kontaktu w sprawie wyceny.

  Kontakt z nami

  +48 (61) 84 75 518
  kontakt@klauzuleniedozwolone.pl

  Serwis należy do Netlibre Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Św. Wawrzyńca 1C/10, 60-539 Poznań)| KRS: 0000395252 | Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS | NIP 7811872393

  Zaloguj