Odstąpienie od umowy przez konsumenta według nowej ustawy o prawach konsumenta – infografika

Szybkimi krokami zbliżamy się do największej w ostatnich latach nowelizacji przepisów dotyczących prawa ecommerce. Zgodnie z dyrektywą unijną w sprawie praw konsumentów nowe przepisy powinny wejść w życie najpóźniej 13 czerwca 2014 r. Obecnie polska ustawa o prawach konsumentów jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i trwają pracą w komisji.

[AKTUALIZACJA] Ostatecznie nowa ustawa o prawach konsumenta wejdzie w życie najprawdopodobniej dopiero w grudniu 2014 r. Szerzej można przeczytać o tym tutaj: Ustawa o prawach konsumenta przekazana Prezydentowi do podpisu – Przedsiębiorco szykuj się na zmiany!

Warto zatem przyjrzeć się, jak będzie wyglądało odstąpienie od umowy przez konsumenta bez podania przyczyny (popularnie zwane zwrotem towaru zakupionego przez Internet) zgodnie z nową ustawą o prawach konsuemnta. Będzie tutaj sporo zmian, nie tylko zostanie wydłużony termin do 14 dni, ale w końcu zostanie jasno wyjaśnione kto ponosi jakie koszty związane z odstąpienie od umowy.

Odstąpienie od umowy według nowej ustawy o prawach konsumenta

Infografika pochodzi z bezpłatnego szkolenia dla sprzedawców internetowych z nadchodzących zmian w prawie PrawoEcommerce.pl

 

Podsumowanie

Infografika omawia kwestie związane z prawem odstąpienia od umowy przez konsumenta. Jest to temat, który zawsze budzi emocje i to zarówno  konsumentów, jak i sprzedawców. Łatwo zauważyć, że wiele pojęć jest niedookreślonych. W takim wypadku pozostaje czekać na doprecyzowanie tych przepisów przez orzecznictwo sądów i decyzji UOKiKu.

[box type=”info”] Co mówi dyrektywa w sprawie praw konsumentów: Ponieważ w przypadku sprzedaży na odległość konsument nie jest w stanie zobaczyć towarów przed zawarciem umowy, powinno mu przysługiwać prawo do odstąpienia od umowy. Z tych samych powodów konsument powinien mieć możliwość przetestowania i sprawdzenia towarów, które nabył, w zakresie niezbędnym do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów. W odniesieniu do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, konsumentowi powinno przysługiwać prawo do odstąpienia od umowy z uwagi na potencjalny element zaskoczenia lub presję psychologiczną. Odstąpienie od umowy powinno powodować wygaśnięcie obowiązku wykonania umowy przez umawiające się strony.[/box]

Szkolenie dla sprzedawców internetowych

Z naszej strony zapraszamy sprzedawców internetowych do skorzystania z bezpłatnego szkolenia z nadchodzących zmian w prawie ecommerce 2014 r. Szkolenie jest bezpłatne i 21 lekcjach omawia szczegółowo nowe przepisy.

Źródło infografiki: prawoecommerce.pl

Tagged under:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewnij sobie bezpieczeństwo. Zobacz jak działamy

1
>
Wypełnij formularz bezpłatnej wyceny

Wyjaśnij nam dokładnie czego potrzebujesz wypełniając formularz. Jeżeli będziemy potrzebowali dodatkowych informacji, dopytamy Cię o nie. Wycena jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

2
>
Zapoznamy się ze sprawą i przygotujemy wycenę

Nasi prawnicy zapoznają się z Twoją sprawą i przygotują dla Ciebie bezpłatnie wycenę. Otrzymasz ją maksymalnie w 3 godziny (w dni robocze), chyba że sprawa będzie wymagała dodatkowych konsultacji.

3
>
Akceptacja warunków współpracy

Jeżeli otrzymana wycena odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozpoczęli współpracę. Wystarczy Twoja akceptacja. To Ty podejmujesz decyzję.

4
Nasi prawnicy
rozpoczynają pracę

Po zaakceptowaniu przedstawionych warunków, nasi prawnicy rozpoczynają pracę nad Twoim zleceniem. O postępach prac będziesz informowany na bieżąco.

    Chronimy Twoją prywatność. Twój adres email posłuży tylko do kontaktu w sprawie wyceny.

    Kontakt z nami

    +48 (61) 84 75 518
    kontakt@klauzuleniedozwolone.pl

    Serwis należy do Netlibre Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Św. Wawrzyńca 1C/10, 60-539 Poznań)| KRS: 0000395252 | Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS | NIP 7811872393

    Zaloguj