Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów – UOKIK odpowiada na uwagi zgłoszone w ramach konsultacji

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. W trakcie prac zgłoszono bardzo dużo uwag do przedłożonego projektu. Prezes UOKIK, który jest jednocześnie wnioskodawcą i autorem projektu odniósł się do tych uwag. Z uwagi na ich obszerność nie będziemy ich omawiać w tym wpisie. Poszczególne problemy będą przedmiotem odrębnych wpisów na naszym blogu. Chcemy jednak aby mieli Państwo najświeższy dostęp do postępów prac nad zmianą ustawy, dlatego też zapraszamy Państwa do lektury zarówno zgłoszonych uwag, jak i odpowiedzi na nie przygotowanych przez UOKiK. 

Z pełnym tekstem wszystkich uwag można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Z tekstem odpowiedzi UOKiK można zapoznać się poniżej – kliknij i zapoznaj się z całym tekstem odpowiedzi UOKiK do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji:

Tabela z uwagami I
Tabela z uwagami II

Autor dokumentów: Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W odpowiedziach możemy przeczytać w odpowiedzi na zgłoszone uwagi m.in.:

Uwaga niezasadna. Por. art. 7 projektu ustawy. W związku z koniecznością ustalenia wzajemnej relacji przepisów obecnie obowiązujących i przepisów projektowanych, całkowicie zmieniających model kontroli abstrakcyjnej postanowień wzorców umów przyjęto, że prowadzony na podstawie dotychczasowych przepisów rejestr niedozwolonych klauzul będzie funkcjonował przez 10 lat od wejścia w życie ustawy. W stosunku do klauzul wpisanych do rejestru  Prezes UOKiK będzie orzekał o stosowaniu praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów na podstawie przepisów dotychczasowych (art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), z uwzględnieniem wydanych w tym zakresie orzeczeń sądowych, w szczególności uchwały Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 17/15 oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-119/15

Uwaga niezasadna. Przedsiębiorcy traktowani są w obrocie jako profesjonaliści. Decyzje Prezesa UOKiK będę publikowane w celach edukacyjnych.

Projektowana ustawa nie likwiduje kontroli incydentalnej i nie ogranicza prawa konsumenta do sądu.

Masz pytania do planowanej nowelizacji? Skontaktuj się z nami, postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości.

Tagged under:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewnij sobie bezpieczeństwo. Zobacz jak działamy

1
>
Wypełnij formularz bezpłatnej wyceny

Wyjaśnij nam dokładnie czego potrzebujesz wypełniając formularz. Jeżeli będziemy potrzebowali dodatkowych informacji, dopytamy Cię o nie. Wycena jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

2
>
Zapoznamy się ze sprawą i przygotujemy wycenę

Nasi prawnicy zapoznają się z Twoją sprawą i przygotują dla Ciebie bezpłatnie wycenę. Otrzymasz ją maksymalnie w 3 godziny (w dni robocze), chyba że sprawa będzie wymagała dodatkowych konsultacji.

3
>
Akceptacja warunków współpracy

Jeżeli otrzymana wycena odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozpoczęli współpracę. Wystarczy Twoja akceptacja. To Ty podejmujesz decyzję.

4
Nasi prawnicy
rozpoczynają pracę

Po zaakceptowaniu przedstawionych warunków, nasi prawnicy rozpoczynają pracę nad Twoim zleceniem. O postępach prac będziesz informowany na bieżąco.

  Chronimy Twoją prywatność. Twój adres email posłuży tylko do kontaktu w sprawie wyceny.

  Kontakt z nami

  +48 (61) 84 75 518
  kontakt@klauzuleniedozwolone.pl

  Serwis należy do Netlibre Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Św. Wawrzyńca 1C/10, 60-539 Poznań)| KRS: 0000395252 | Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS | NIP 7811872393

  Zaloguj