Koszty zastępstwa 6x w dół. Czy to koniec ery stowarzyszeń „konsumenckich”?

Na stronie rządowego centrum legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń w sprawie opłat za czynności adwokatów i radców prawnych. Oba rozporządzenia obniżają stawki minimalne w postępowaniu przed Sądem Okręgowym w Warszawie – sądem ochrony konkurencji i konsumentów w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone z 360 zł do 60 zł. 

Aż sześciokrotne obniżenie stawki minimalnej ma z jednej strony wpłynąć pozytywnie na realizację zasady dostępności obywateli do fachowej pomocy prawnej, a z drugiej natomiast ma przeciwdziałać praktykom polegającym na celowym zwielokrotnianiu kosztów zastępstwa procesowego w sprawach dotyczących klauzul abuzywnych. W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że „zmiana stawki minimalnej w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, przyczyni się do ograniczenia skali nadużyć związanych z działaniem pełnomocników masowo składających pozwy o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone„.

W ostatnich latach ilość spraw przed Sądem Okręgowym w Warszawie – sądem ochrony konkurencji i konsumentów w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone znacząco wzrosła. Warto tutaj przyjrzeć się tabeli zamieszczonej w uzasadnieniu projektów:

Ten ogromny wzrost ilości spraw wynika przede wszystkim to z co raz większej liczby stowarzyszeń konsumenckich. Wśród prężnie działających stowarzyszeń można wymienić obecnie m.in.:

  • Stowarzyszenie „Towarzystwo Lexus” w Poznaniu,
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie na rzecz ochrony praw konsumentów w Warszawie,
  • Stowarzyszenie Eterna w Warszawie,
  • Stowarzyszenie na rzecz ochrony praw konsumentów i uczciwej konkurencji Clarity.

Oba rozporządzenia są już po etapie konsultacji społecznych. Obecnie znajdują się na etapie uzgodnień. Wejście w życie rozporządzeń planowane jest po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Do spraw wszczętych przed wejściem w życie rozporządzenia zastosowanie mają znaleźć przepisy dotychczasowe, do czasu zakończenia postępowania w danej instancji.

Proponowane rozwiązania należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Powinny one przystopować nieco aktywność stowarzyszeń i reprezentujących je pełnomocników, a z pewnością obniżą koszty procesu ponoszone przez przedsiębiorców w razie przegranej przed sądem. Co prawda cała instytucja klauzul niedozwolonych i ich rejestru prowadzonego przez Prezesa UOKiK wymaga dogłębnej analizy i wprowadzenia zmian, to proponowane zmiany należy uznać za krok w dobrą stronę.

Tagged under:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewnij sobie bezpieczeństwo. Zobacz jak działamy

1
>
Wypełnij formularz bezpłatnej wyceny

Wyjaśnij nam dokładnie czego potrzebujesz wypełniając formularz. Jeżeli będziemy potrzebowali dodatkowych informacji, dopytamy Cię o nie. Wycena jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje.

2
>
Zapoznamy się ze sprawą i przygotujemy wycenę

Nasi prawnicy zapoznają się z Twoją sprawą i przygotują dla Ciebie bezpłatnie wycenę. Otrzymasz ją maksymalnie w 3 godziny (w dni robocze), chyba że sprawa będzie wymagała dodatkowych konsultacji.

3
>
Akceptacja warunków współpracy

Jeżeli otrzymana wycena odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozpoczęli współpracę. Wystarczy Twoja akceptacja. To Ty podejmujesz decyzję.

4
Nasi prawnicy
rozpoczynają pracę

Po zaakceptowaniu przedstawionych warunków, nasi prawnicy rozpoczynają pracę nad Twoim zleceniem. O postępach prac będziesz informowany na bieżąco.

    Chronimy Twoją prywatność. Twój adres email posłuży tylko do kontaktu w sprawie wyceny.

    Kontakt z nami

    +48 (61) 84 75 518
    kontakt@klauzuleniedozwolone.pl

    Serwis należy do Netlibre Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (Św. Wawrzyńca 1C/10, 60-539 Poznań)| KRS: 0000395252 | Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy KRS | NIP 7811872393

    Zaloguj