Od dziś na stronie internetowej UOKiK dostępna jest baza wyroków sądowych. Znajdują się w niej rozstrzygnięcia, które zapadły po 1 września br. w sprawach, w których sąd podtrzymał linię orzeczniczą Urzędu, jak i tych, gdzie uwzględnione zostały argumenty przedsiębiorców.

W ramach realizacji polityki wzmacniania przejrzystości działań UOKiK uruchomił bazę wyroków sądowych. Zamieszczane są w niej informacje dotyczące wszystkich rozstrzygnięć w sprawach decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, kontroli koncentracji, naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz w sprawach o uznanie klauzul za niedozwolone (w których powodem był Prezes UOKiK). Obecnie w bazie znajdują się wyroki, które zapadły po 1 września 2015 r.  Sukcesywnie dopisywanie będą rozstrzygnięcia, które zapadły przed tą datą. W pierwszej kolejności uzupełniane będą informacje o wyrokach sądów poprzednich instancji w sprawach, które znajdują się obecnie w bazie.

Baza dostępna jest w zakładce „Wyroki” na stronie internetowej UOKiK. Jest ona zintegrowana z bazą decyzji Prezesa UOKiK. Oznacza to, że na stronie z decyzją dotyczącą danej sprawy znajduje się link do zakładki z informacjami o wyrokach w tej właśnie sprawie. Podobnie przy informacji o wyroku znajdzie się odesłanie do decyzji.

W sprawach o kluczowym znaczeniu, obok zamieszczenia informacji o orzeczeniu sądu w bazie, będziemy publikować także komunikaty prasowe. Szczegóły dotyczące zasad zamieszczania wyroków znajdują się w dokumencie „Zasady informowania o sprawowaniu sądowej kontroli nad decyzjami Prezesa UOKiK”.

Od decyzji Prezesa UOKiK przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), a od wyroku SOKiK – apelacja do Sadu Apelacyjnego (SA) w Warszawie. Możliwe jest również złożenie skargi kasacyjnej od wyroku SA do Sądu Najwyższego.

Należy jednak dodać, że aktualnie sama baza wyroków nie jest na tyle przydatna, ponieważ jest to jedynie zbiór wyroków, które zostały wydane od 1 września 2015 roku. W bazie, póki co, brakuje uzasadnień, dlatego też nie spełnia ona swojej podstawowej roli, jaką jest możliwość opierania się na nich w przypadku poszukiwania rozwiązań podobnych problemów. Mamy więc nadzieję, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji i wspomniane uzasadnienia niebawem się pojawią. 

A co Wy myślicie? Czy baza wyroków UOKiK będzie dla Was przydatna w obecnej formie? Czy również bylibyście za tym, aby dodać do niej uzasadnienia poszczególnych wyroków? Czekamy na Wasze opinie!